Житомир, пров. Будівельний

(карта проїзду)

Автоелектроніка Житомир

Телефонуйте: 050 463 00 84 #

Подушка безпеки. Потреба у ремонті #

Пасивні автомобільні системи забезпечення безпеки (SRS) – це те, що називають «повітряними подушками», або «подушками безпеки» – особливі еластичні оболонки, зазвичай зроблені з легкого й міцного нейлону, що наповнюються повітрям при ударах автомобіля об преп’ятство. Миттєво розгортаючись при зіткненні, така подушка утримує водія або пасажира на місці, запобігаючи травмам голови від ударів по твердим поверхням салону. Ймовірність важких травм зменшується через те, що вплив удару розподіляється по поверхні людського тіла рівномірно.

Система, яка має досить складну конструкцію – блок управління, особливі датчики і піропатрони – обов’язково повинна використовуватися разом із ремнями безпеки. Саме ці ремені утримають людину на сидінні автомобіля, тому подушка безпеки спрацьовує, лише якщо вона застебнута, інакше сенс в застосуванні подушок залишається мало.

Проте якщо все ж трапилося дорожнє пригода і подушка спрацювала, то вона підлягає заміні. Стару, використану, зняти самостійно ще можна, так само як і придбати нову, але установку здійснити в здатному стані тільки фахівець. Справа в тому, що факт спрацювання пристрою фіксується в пам’яті блока управління і, навіть якщо вдалося встановити нову, подушка безпеки не почне працювати, поки не відновлять і не очистять її пам’ять.

Можна виділити три основні ситуації, коли потрібна заміна “безпечної” подушки: якщо вона спрацювала під час ДТП, якщо виявилися заблоковані ремені і сигнал лампочки на панелі, що сигналізує про несправність системи.

Якщо система подушки спрацювала, то керуючий її блок вимагатиме обов’язкового перепрограмування.

Сигнальна лампочка може спрацювати з різних причин, розуміти природу яких може лише професіонал – несправності виявляються спеціальними програмними методами, що вимагають особливих вмінь і обладнання.

Виправлення несправностей в системах SRS #

Пасивний додатковий захист присутній майже в будь-якій моделі автомобілів, які випускаються сьогодні. І ці повітряні мішки – подушки – дуже популярні серед сучасних водіїв. Монтаж систем проводиться з урахуванням особливостей даної моделі і специфічних умов її експлуатації, оскільки неправильно спроектована система може принести лихо, замість того, щоб забезпечити безпеку людей.

Кількість захисних мішків, розміщених в автомобілі, може бути різною – від одного до десятка. Виготовляються мішки з нейлонової легкої тканини товщиною у половину міліметра. Герметичні й скручені з максимальною щільністю, вони розміщені в панелі приладів або кермі, також можуть знаходитися в дверях, сидіннях і під стелею оббивкою. Кожна подушка оснащена парою піропатронів, які реагують на положення людини й її вагу.

Сигнал, що призводить до спрацювання SRS, передається по спеціальному шлейфу, який вкладений у пристрій кільцями. Цей шлейф розміщується в особливій “рулетці”, що вміщує також контакти, здатні забезпечувати управління системою на кермі.

Конструктори навіть придумали подушки, що розміщуються у краю капота – вони передбачені для пішоходів. У момент зіткнення автомобіля вони розкриваються, часто врятувавши життя пішоходу. Якщо зіткнення було сильним, то датчики, скоріш за все, будуть пошкоджені і знадобиться їх заміна разом із елементами проводки.

Отже, системи повітряних подушок для сучасних автомобілів – пристрої досить складні, що включають цілий набір технічних рішень і комплекс електроніки. І все це призначено для мінімізації можливих наслідків дорожніх пригод.

Принцип дії системи і правила її використання #

Пасивні системи повітряних подушок складаються з різноманітних елементів, найважливішими з яких вважаються: керуючий системою блок; саме мішки; піропатрони – для подушок і ременів; ударні датчики і інші, що відстежують стан сидінь; вимикач системи для пасажира і датчик, що визначає його присутність.

Щоб вся система функціонувала правильно і не призводила до додаткових травм навіть при ударі невеликої сили, необхідно дотримуватися кількох умов експлуатації. Наприклад, ремені безпеки необхідно використовувати беззаперечно, оскільки ефект подушки стає багаторазово відчутнішим.

Водії, які вважають, що наявність подушок знімає обов’язок пристебнути ремені, глибоко помиляються. Більше того, щоб не роздратовував звуковий сигнал і не мигала лампочка на панелі, що сигналізують про незастебнуті ремені, деякі люди придумали вставляти в замок ремені посторонню защільку.

Такий “обман” системи може коштувати дорого – у разі зіткнення інерційний рух людського тіла вперед поєднується з подушкою, що вилітає назустріч з великою швидкістю, більше 300 км/год, і таке “спілкування” з мішком може стати причиною серйозних травм і навіть перелому кісткової області обличчя.

Якщо ж на сидінні для пасажира встановлене дитяче крісло, то подушку в цій точці необхідно відключити, також для уникнення травм, однак не всі автомобільні системи мають таку функцію вимикання.

Розроблені і правила сідання пасажира – крім того, що він повинен бути також пристебнутий ременями, сидіти йому потрібно рівно і не прислонятися до дверей.

Потрібно саме сидіти, не напівлежачи в своєму кріслі, тоді ризики мінімальні. Необхідно пам’ятати, що період спрацювання подушок вимірюється дрібними частками секунди, відбувається практично миттєво, і вони розкриваються так само оперативно.

Система подушок повинна реагувати і при лобових зіткненнях, і при бічних, за цим слід датчик, що визначає вектор удару і змушує пристрій спрацювати саме з цієї сторони. А от при розкритті передніх подушок, як правило, відбувається розсипання лобового скла автомобіля.

Якщо йдеться про систему ременів безпеки, то вона може бути розрахована на кількість точок кріплення від двох до п’яти і мати не більше трьох піропатронів. Принцип дії системи базується на її здатності блокувати тіло пасажира або водія у той момент, коли в результаті зіткнення воно, за інерцією, починає рухатися вперед, і система, наскільки це можливо, зберігає його в нерухомості.

Ремені володіють інерційним натяжителем, що спрацьовує при несильному ударі або в результаті різкого гальмування. А от якщо станеться сильне зіткнення, то в дію вступить піропатрон, який, натягнувши ремінь, придавить людину до сидіння. Вони спрацюють, навіть якщо самого пасажира на сидінні немає.

Такі ремені безпеки служать до першого зіткнення, і після того, як вони відпрацювали, їх потрібно замінити на нові.

Датчики та лампи контролю #

Лампа контролю призначена для сигналізування водієві про несправності, що виникли в системі безпеки. З нею потрібно поводитися дуже обережно, вона досить капризна і часто виходить з ладу. Причиною поломок може стати розрядка акумулятора і, відповідно, недостатнє електроживлення, вона може бути пошкоджена під час встановлення системи сигналізації або при спробі неякісного ремонту електропроводки автомобіля. Також до цього може привести включення запалювання з відкритим приладовим щитком або пошкодження барабана, що знаходиться під кермом.

Як піропатрони, так і подушки мають обмежений термін служби. Наприклад, подушки рекомендується замінювати лише раз на 10 або 15 років. Це не так часто, але забувати їх заміну не варто.

При зіткненні відповідні датчики визначають напрям удару, і керуючий блок відкриває потрібні подушки, а також вводить у дію піропатрони в ременях і самостійно подушках. У блоку зберігається вся інформація, так звані дані історії зіткнення – Crash Data – яка може бути подальшим чином розшифрована і зчитана спеціальним діагностичним сканером.

Тепер подушки, ремені безпеки і сам блок управління необхідно замінити, так само як і пошкоджені деталі салону автомобіля, без цього не обійтися. При цьому заміні підлягають і ті подушки, які не спрацювали в ДТП, вони також вже непридатні. Зчитування “історії зіткнення” і заміна обладнання виконується за допомогою професіоналів із застосуванням спеціалізованого обладнання. Відновлення всього комплексу системи безпеки SRS коштуватиме значну суму.

Враховуючи такі, часом надто високі, витрати, далеко не всі водії ризикують на негайну заміну такого дорогого автомобільного обладнання. Однак альтернатива все ж існує – спеціалізована компанія зможе очистити блок від інформації Crash Data, що дозволить продовжувати використовувати старий блок і не купувати новий.

Ремонт блоків SRS на процесорах H8SX 1721/ 1723/ 1725/ 1725S/ 1726S/ 1727S 1797S

MPC 5510 MPC 5554 MPC5565 MPC5566 MPC/SPC 5602 MPC/SPC 5603 MPC/SPC 5604 MPC/SPC 5605 MPC/SPC 5606 MPC/SPC 5607 MPC5668 SPC560B4 SPC560C4 SPC560P44 SPC560P50 MAC7241 MAC7242

За OBD: Mazda 6 (MAC7242) Mazda CX5 (XC2361)

Kia/Hyundai AirBag MAC7242 Kia/Hyundai AirBag XC2361A-56 Kia/Hyundai AirBag XC2336A-56 Kia/Hyundai AirBag XC2336B Kia/Hyundai AirBag XC2361A-72